Derango - Tumult review
DERANGO - Tumult
(Inpsyde Media 2005)
1. Deranged
2. Confusion is next
3. Made out of Vapour
4. Masterdamnit
5. All channels open
6. The poisonous square
7. Lost Theory
8. Fnatt
9. We’re all mad here (rmx)
Jons a Olla Erikssonovi konečně vydali debutové album a dokazují to, s čím jsme počítali - severní vítr je krutý. Leccos o obsahu napovídá už samotný obal, ktery po detailnějším prozkoumání obsahuje různé poloviditelné tváře duchů, a po prvním poslechu máte jasno - nepřátelé zeleného údolí servírují toxickou audiopsychózu. Hvězdné války se z důvodu zahlcení většiny galaxií vesmírné psyfederace diskofool-on šediváky přesouvají do lesa. V momentě, kdy se i AštarŠéranovi namotá v jeho stříbrném ghetto blasteru kazeta se zkaženými plody izraelských pláží dohrátá x-tou předělávkou prodigy nebo nirvany od nějakých skazisvětů je už leckomu jasné, že pokud vidí na dveřích nápis bažina, tak za nimi občas může narazit na domácí laboratoř, ze které teče prvotřídní ušní pálenka.
Ale dost řečí a pojďme k jednotlivým trackům. Při úvodní Deranged si cvaknete lístek na očekávaný sabat a už při téhle první taškařici si mohou útlocitnější jedinci připadat jako Alenka v říši hřibů. Confusion is next je podzemní bludiště, ve kterém se poslepu potácíte ze všech stran atakováni rozhašenými netopýřími sonary. Při Made out of vapour hrozí, že se hlemýžď jakožto oblíbená a nepostradatelná součást vašeho vnitřního ucha lekne uhánějících jemně našlehaných zvuků, popadne kladívko, kovadlinku a třmínek a odplazí se z útrob vaší hlavy hledat klidnější místo. Říká se dobrého pomálu, ale během Masterdamnit se pří poslechu všech těch rafinovaných biopsy tropických samplů aplikovaných před závěrečnou sonátu pro rozlámané zvuky hracích automatů, laserů a fazerů chce říct něco jiného - dobrého stačí hodně. V All channels open se zhmotňují ozvěny mamoulianova věčného zatracení, který se jako jeden z mnoha neúspěšně snažil uniknout orlovi. Z dramaturgie technošamanské liturgie The poisonous Square by se protočily panenky i paroubkovým policejním panáčkům. Lost theory je hra na schovávanou rozpínající se do prostoru výboji ze splašené telefonní ústředny ovládané zlomyslnými vílami, které lákají do své sonické pavučiny náhodné narušitele jejich světa. Fnatt je něco jako zhudebněná továrna na absolutno uprostřed ocelového města podminovaná krakatitem a připravující se na válku s mloky. We are all mad here (RMX) není labutí, ale robotí píseň, při které se pomatení dvojití agenti ztraceni v digitální prázdnotě snaží deaktivovat všechny nastražené rušičky rušiček.
Celé album drží skvěle pohromadě a jako starodávná legenda zašifrovaná v neznámém jazyce odhalí hledačům, kteří se do ni ponoří hloubějí a nenechají se odradit prvními dojmy svou hloubku a tajemství, které je schopno posluchači poskytnout výlet na temnější stranu království fantazie v nekonečném příběhu. Důkaz toho, že divoká a futuristická experimentální elektronika naštěstí dál přežívá v hlubokých hvozdech psytrancového panství skryta před lovci, kteří se pří hledání nechají odradit předsudky vůči tomutu stylu nebo vůči muzice postavené na 4/4 rytmu vůbec.
CD můžete koupit v našem cd shopu
fórum