jdi na obsah

Rozhovor se Schizoid Bears

Obrázek

Podařilo se nám ještě před akcí ve Storm klubu vyzpovídat holandsko-litevský projekt Schizoid Bears. Čtrnáct otázek si pro ně připravil a zároveň jim je položil Psyrix, kterému tímto velmi děkujeme.

1. Ahoj pánové, kdy jste zahájili svou kariéru v elektronické hudbě a co a nebo kdo byl/o vaší inspirací a prvotním impulzem?

Po tom co jsme strávili několik let na tanečních parketech, začali jsme míchat jako Djové v roce 2006, nejvíc na litevských parties a openairech. Jak už to u Djs bývá, začali jsme experimentovat s tvorbou vlastní hudby v roce 2009.

Mezi naše rané vzory patří určitě Infected Mushroom (jejich první alba), Zolod, Enichkin, Ocelot, Kindzadza, Ajja a Sensient

2. Co byste zdůraznili jako zlomový moment ve vaší umělecké kariéře?

Asi naše první live vystoupení na festivalu Yaga Gathering v roce 2012, dále pak vystoupení na Freqs of Nature a festivalu Dimension Extension.

3. Jaký je v současnosti nejdůležitější aspekt vaší tvorby. Jakým výzvám čelíte? Co si myslíte že způsobuje vaše hudba posluchačům? V čem se liší od ostatních?

Snažíme se vždy zaměřit hlavně na rytmiku, protože si myslíme že to je ten nejdůležitější komponent tanečního tracku. Další důležitý aspekt je snažit se udržet tracky v neustálé dynamice, vyhnout se nudným pasážím co nejvíce to jde. Snažíme se pracovat s mnoha loopy a opakujícími se motivy. Také se snažíme aby naše hudba byla stále zajímavá a dynamická, hodně měnit pasáže, naplnit tracky emocemi a nápady. Nakonec nejdůležitější kritérium našeho hodnocení je, jak se nám track líbí nebo ne a co dělá s lidmi na danceflooru. Máme to vyzkoušené :)

4. Na čem pracujete zrovna dnes? Minulý rok jste vydali album Noctiphobia, dle mého názoru jeden z nejlepších počinů na psytrancové scéně v celém roce, jaké byly reakce na toto album?

Nyní pracujeme na dalším albu, které by se pravděpodobně mělo objevit příští rok, pokud se vše zadaří. První album bylo velmi úspěšné, dostali jsme spousty pozitivních ohlasů a hodnocení a počet našich posluchačů neskutečně narostl hned po jeho vydání.

5. Jaké vybavení typicky používáte ve svém studiu?

Používáme Ableton Live software, Nord Rack 2x Synth, Korg Volca Bass Synth, mikrofony, různá nahrávací zařízení, VST Pluginy, samplery, efekty a v neposlední řadě samozřejmě midi kontrolery. Co se týče zvukových karet, používáme Echo Firewire 4 a RME Fireface.

6. Jak probíhá vaše příprava na vystoupení?

Typicky se připravujeme jeden celý den. Nejdříve si vybereme tracky a naaranžujeme je za sebe v návaznosti podle toho kterým směrem chceme tanečníky vést. Zvolíme tempo a potom se snažíme v průběhu hraní přidávat různé efekty a zlepšovat naše mixy efektorem na mixpultu dokud nejsme spokojení s finálním výsledkem.

7. Co je hlavní devizou vašeho setu, jsou to mixy nebo efekty? Jak vidíte relativně důležité vytváření flow na úkor dlouhých bezbeatových pasáží, které posluchače vytrhávají z tranzu?

Snažíme se držet tyto elementy v harmonii. V našich setech se snažíme vyprávět příběhy, tyto příběhy musí být vyplněny i bezbeatovými pasážemi, speciálně pro vytváření napětí a nástupu nových tématických celků. Rovnováha obou elementů je důležitá pro správné uchopení setu a uvedení posluchačů do tranzu.

8. Jakou roli hraje ve vaší "party zkušenosti" kulturní rozdíl? Snažíte se při vašich přípravách na tyto kulturní rozdíly reagovat? Jak daleko tento fakt ovlivňuje váš přístup k djingu/produkci a v případě že vás ovlivňuje, jaké přínosy v něm vidíte?

Složitá otázka, zatím jsme cestovali jen omezeně po Evropě a tudíž jsme tolik kulturních rozdílů ještě nezažili. Naštěstí psytrance komunita garantuje vcelku unifikovanou atmosféru akcí, tudíž nedokážu zatím vidět žádné kulturní rozdíly. Na druhou stranu, cestování a hraní v jiných zemích, potkávání nových lidi a diskuze s nimi nám dává nové nápady a inspiraci a to se pak zákonitě projevuje v naší hudbě.

9. Když hrajete jako Djs, jak důležité je pro vás vytvořit si vztah k hudbě kterou hrajete? Tam venku je velká konkurence psytrancových producentů a djs. Je vůbec možné vybudovat si smysluplný vztah ke konkrétním trackům či albům jiných producentů?

:) Máš pravdu, je tolik skvělé muziky, producentů a djs tam venku. Problém v současné době vidíme v nutnosti filtrovat obrovské množství hudby aby člověk objevil něco co ho opravdu zaujme. Nicméně oba dva s sebou vždy vozíme nějaké speciální kousky, které s námi jezdí již léta a vztah k nim máme více než pozitivní.

10. Co vás vede k rozhodnutí zahrát konkrétní track ve vašem setu? Jsou tu jiná kritéria než čistě subjektivita?

Jak jsem již zmínil dříve, hlavním kritériem je, že se nám track líbí a připadá nám připravený k tomu aby zaujal lidi na parketu. Samozřejmě nás vždy zajímají reakce publika, tudíž pokaždé dáme do setu nejnovější kousky a čekáme co se bude dít. :)

11. Díky vývoji ve sféře hudebního softwaru mají djing a živá vystoupení k sobě blíže než kdykoliv jindy. V současné době může umělec měnit ty nejtitěrnější detaily a vytvářet úplně jiné vzory a atmosféru během celého vystoupení. Jak využíváte těchto možností ve vašich setech?

Obvykle používáme připravené bloky efektů v Abletonu, což nám dovoluje aplikovat změny na každý track zvlášť a současně používat Dj Mixpult s efektorem. Tento přístup nám umožňuje vytvářet nové kouzelné momenty a atmosféru po celou dobu setu.

12. Myslíte si, že je publikum na parketu schopné ocenit nuance komplexního livesetu, když posluchači většinou netuší co přesně se na pódiu děje?

Myslíme si, že by obecenstvo ani nemělo vědět co přesně se na pódiu děje. Chceme aby se lidé koncentrovali na hudbu, atmosféru, průběh i kvalitu zvuku a co nejvíce si to užívali.

13. Věříte že je vystupující schopen "číst své obecenstvo"? Pokud ano, jak toho docílí? Vnímáte vztah "vystupující - posluchač" jako vzájemnou kooperaci?

Obvykle jsme schopni dobře vycítit co se děje na parketě. Dostáváš okamžitě zpětnou vazbu od lidí. Pokud vidíš že se lidé začínají nudit, vždy máš šanci udělat nutné změny abys je udržel v tanečním rytmu. Můžou to být efekty, změny tempa, nebo klidně i jiný track s jinou atmosférou. Cokoliv je možné a je tvojí povinností to udělat. Lidé se musí bavit. Je opravdu skvělé vidět lidi skákat před bednami se zvednutými rukami a velikým úsměvem. Motivuje nás to více než cokoliv jiného. Cítíš souznění s davem a společně s lidmi si vytváříš dokonalý prožitek z hudby.

14. Co od Vás můžeme očekávat v Praze?

Určitě uslyšíte nové nevydané věci, stejně jako starší hitovky, které jsme již úspěšně odzkoušeli na tanečních parketech :). Některé jsme speciálně zremixovali a remastrovali pro pražské publikum. Budeme v Praze poprvé, takže se velmi těšíme a věříme že si nás posluchači užijí.

Keep the true spirit of psytrance alive!!!

Děkuji za rozhovor a těším se na vás v Praze....

11.03.2015 | lolla | novinky