Visual Paradox - All You Can Beat
Během nekonečných hádek mezi fanoušky progressive a full-on odnoží psychedelic trance se postupně začaly objevovat projekty, které se s takto jednoduchým škatulkováním nehodlaly smířit; elegantně sloučily to nejlepší z obou substylů do posluchačsky maximálně přijatelného celku a nová vlna (pro milovníky škatulek se ujal název "neo full-on") v tomto již tak dosti širokém hudebním stylu byla na světě. Jedním z hlavních labelů v této oblasti se záhy stal izraelský Com.pact records @ mnozí z Vás si jistě hned vybaví výborné kompilace The Natural Waves of Sound nebo Air Gate. Zde také právě teď vychází nové album projektu Visual Paradox, které bych se pokusil podrobněji rozebrat v následující recenzi.
Visual Paradox je izraelský dvoučlený projekt, který tvoří Gaddy Marian aka DJ Bog a Uriel Ginzburg. Po více než dvou letech po jejich debutu "Kick the Habit" máme možnost si poslechnout jejich další počin nazvaný "All You Can Beat". Již při prvním letmém poslechu je znatelný výrazný hudební posun @ nové album je o dost tanečnější a chytlavější, zvukově mnohem blíže klasickému isra full-onu než jeho předchůdce. Typické uplifting melodie se však nesou v klidnějším, spíše emotivním duchu, evokujícím prosluněné ráno na letním open airu. Výraznou basovou linku doprovází ostré hightky a decentně užívané psychedelické samply na pozadí, vše s lehkým progressive nádechem. Produkčně je album zvládnuté na jedničku, jak je ostatně u Com.pactu a většiny dalších izraelských labelů dobrým zvykem.
Tématicky je celé album slito v jednolitý celek: barevnou projížďku otvírá "Dance of the Freaky Circles", skladba nesoucí se v příjemném groovy stylu, kde je možné slyšet společně klasické isratrance nájezdy a klubově znějící samply. Na "Wicked Way" se výrazně podepsala spolupráce s projektem Lish , který skladbě dodal ještě progresivnější zvuk, což dle mého názoru rozhodně není na škodu. "Discovering" je již vyloženě taneční záležitost, chytlavý ranní full-on s našláplou basovou linkou. "All You Can Beat" je oproti ostatnim trochu experimentalnejsi skladba s klubovým nádechem. Kombinace nádherného ženského vokálu, hlasových samplů a zajímavých melodií provází track č. 5. jménem "Paradoxiel". Odpočinku si dopřejeme u downtempové "Where the fuck are you" @ bohužel spíše průměrná chill-outovka, postrádající nějaký výraznější motiv. Ve spolupráci s projektem Perplex (Ronen Dahan) vznikl z mého pohledu asi posluchačsky nejvděčnějčí track celého alba @ nádherné melodie ve stylu Cosmy, ženský chorál a všudypřítomná proggy uhlazenost dávají za vznik skladbě s obrovským hitovým potenciálem. Samplem z filmu Space Balls (viz Weirdo Beardo a jejich Bleeps Sweeps And Creeps) začíná remix Urielova tracku "Space Spin" @ oproti zbytku je o dost temnější a syrovější, zdaleka nejtvrdší záležitost celého alba. Společná progressive skladba projektů Visual Paradox a Setherian nás pak na lehké funky vlně dovádí až na úplný závěr.
Suma sumárum máme před sebou pestré album, které, ač evidentně zaměřené na širší posluchačskou obec, nesklouzává k mainstreamovému kýči a díky svému osobitému stylu a propracované kompozici si bez nejmenších pochyb zaslouží pozornost nejen psytrance djů, ale všech milovníků inteligentní a melodické taneční muziky.
English version:
Visual Paradox is two-person israeli project formed by Gaddy Marian aka DJ Bog a Uriel Ginzburg. More than two years after their debut "Kick the Habbit" we have the opportunity to listen to their another record called "All You Can Beat". Already during the very first glance listening we can see strong music slide @ new album is much more dancy and catchy; it is closer to the classical isra full-on more than his ancestor, but the typical uplifting melodies are going in smooth, emotional way, evoking the sunny morning during summer open air party. Distinctive bass line is accompanied by sharp hights and gently used psychedelic samples in the background, everything with the light progressive touch. The sound production of the album is on very high level of quality as its usual from Com.pact and other labels from Israel.
The album makes a monolithic complex together; the coloured journey is opened by the "Dance of the Witches", the song flowing in nicey groovy style, where is possible to hear both isratrance raids and clubby samples. The cooperation with Lish is easily noticed on "Wicked Way" that makes the track even more progressive which is not bad way in my humble opinion. "Discovering" should work very well on the dancefloor, it is a catchy morning full-on with rolling bass line. "All You Can Beat" is more experimental, with a slight clubby feeling. The combination of beautiful female vocal, voice samples and interesting melodies is going along the track no. 5 called Paradoxiel. We can have a rest during the downtempo song "Where the Fuck Are You" @ unfortunatelly only average chill-out without any interesting motive. In cooperation with Ronen Dahan aka Perplex the most enjoyable track of the album was born @ wonderful melodies in Cosma style, female choral and proggy smoothness are making together the song with a big hit potencial. The sample from Space Balls movie (check Weirdo Beardo and their Bleeps Sweeps And Creeps) opens the remix o Uriel´s "Space Spin" @ much darker and rawer than the rest, by far the heaviest track on the record. The common work of Visual Paradox and Setherian project takes us on the funky wave to the very end.
Added together this is a large-scale album, evidently with a strong orientation to the wider audince, but not falling to the mainstream. Thanks to its own style and sophisticated composition it diserves the attention not only of the psytrance djs but of all the lovers of intelligent and melodic dance music.
Visual Paradox "All You Can Beat"
Com.Pact Records 2004
1. Dance Of The Freaky Circles
2. Wicked Way
3. Discovering
4. All You Can Beat
5. Paradoxiel
6. Where The Fuck Are You
7. Thunder (Rmx)
8. Space Spin (Visual Paradox Rmx)
9. Setherian In Paradox